U četvrtak, 24. 5. 2018. godine, dana službenog završetka nastave za ovogodišnje maturante osnovne škole, devetaši naših škola na Mejtašu i Stupu krenuli su na dvodnevnu terensku nastavu, prvu u povijesti našeg centra. Usprkos tome što smo se sastali poprilično rano, pozitivno i veselo raspoloženje učenika sva četiri odjeljenja zadržalo se i tijekom autobuskog putovanja, kao i na svakoj od destinacija koje smo posjetili u sklopu nastave. Razrednici Sanja Portner, Ivona Čečura i Leonard Valenta, te voditeljica ove terenske nastave, nastavnica zemljopisa Slađana Čelar, i vozač, gospodin Halid, pobrinuli su se da maturanti ne samo bolje upoznaju svoju domovinu već i da ova zadnja dva dana službenog međusobnog druženja provedu u dosta opuštenijoj atmosferi. Prva lokacija koju smo posjetili bilo je Kupreško polje, čija je površina mnogim učenicima oduzela dah. Kao dokaz da je ovogodišnje gradivo iz zemljopisa pohvalno "upijeno" s naše strane, mogu se uzeti tridesetak jednoglasnih odgovora na pitanje vezano za njegovu nadmorsku visinu (bez premišljanja!).
Uskoro smo stigli i do Gorice, gdje smo posjetili franjevački samostan te muzej samostana kao i galeriju djela akademskog slikara Gabrijela Jurkića.

Muzej je bio pun zanimljivih izloženih predmeta, kao što su nakit, oružje i odjeća (vidjeli smo, na primjer, najstariju nađenu vunu s ovih prostora) iz raznih povijesnih razdoblja Balkana, a zaposlenica muzeja, koja se pobrinula da nam sve to fantastično dočara, čak nas je naučila kako igrati nekoliko starih rimskih igara.
Ulaskom u galeriju odmah su nas bez teksta ostavile Jurkićeve slike, pogotovo nevjerovatni pejzaži, koji su bili toliko dobro naslikani da je čak i njegova zadnja, nedovršena slika zračila nečim što nam je govorilo da je riječ o fotografiji, a ne slici. Pri dolasku u sam grad Livno, centar naše terenske nastave, stali smo u tržnom centru Metropolis. Tu su jedni ručali, a drugi iskoristili priliku da istraže Konzum. Posjetili smo i mesnu industriju Pavić, gdje su nam objasnili skoro sve o proizvodnji mesa. Prolazak kroz sve sobe sa strojevima i pogonima za prerađivanje mesnih proizvoda u učenicima je probudio po jednu od dvije reakcije - glad ili prelazak na vegetarijanizam. Ubrzo smo se morali razdvojiti zbog smještaja, ali je bez obzira na to u oba hotela sve vrijeme vladao razigran, opušteni ugođaj koji samo devetaši već vođeni iskustvom ekskurzije mogu dodati nekom mjestu - čak i u hotelu u kojem nas je bio dosta manji broj. Nakon podjele i večere posjetili smo izvor Duman. Dolazak je uključivao penjanje uz malo strmije predjele, ali je ljepota samog izvora itekako opravdala trud uložen u put do njega.

Slobodno vrijeme u gradu mnogi su veselo dočekali, kao i produženo druženje u hotelu prije razdvajanja zbog povečerja. Ujutro smo svi zajedno doručkovali i napustili hotel, veseli i odmorni, spremni za još jedan dan druženja. Nažalost, to je bio i zadnji, ali je živa atmosfera u autobusu govorila suprotno. Nakon kraće pauze stigli smo do Buškog jezera, poznatog po svojoj veličini. I zaista, to nije nimalo uzaludno - pojedini učenici koji su put od Livna do jezera prespavali pomislili su da smo stigli na more. Iako nas je prethodni dan pri dolasku u Livno zatekla kiša, bilo je sunčano i uz tako lijepo vrijeme nam je Buško jezero pokazalo svoj puni sjaj. Zaputili smo se prema Rami - točnije, otoku Šćitu - a putem smo zastali u Tomislavgradu te prošetali do župe svetog Mihovila Arkanđela.

Tu su nas ljubazni domaćini proveli kroz povijest župe te kroz muzej, pun artefakata koji svjedoče o povijesti kršćanstva na Balkanu ali i na svijetu, i knjižnicu, koja je, uz brojne knjige, posjedovala i zavidnu kolekciju starih ploča. Prelijepo vrijeme koje nas je tog dana zateklo na Buškom jezeru nije nas zaobišlo ni kad smo stigli do Šćita. Dočekani smo s jednakom ljubaznošću i od domaćina naučili dosta novoga o samom otoku što nismo spominjali na satu, a rijetki su već znali. Posjetili smo samostan i muzej, koji je učenicima ostao u pamćenju po tome što se više bavio prirodom naše zemlje nego njenom poviješću. Bilo nam je jednako interesantno kao i prije vidjeti sve što je bilo izloženo, od dragog kamenja do primjeraka flore i faune iz naših šuma. Neki su sjeli i popili kavu ili sok, a ostali su nastavili istraživati prelijepi otok. Zadnjih nekoliko sati u autobusu provedeni su u razgovoru i, uglavnom, u snu.

Što smo se više približavali Sarajevu, to su se više, budno i burno, pojavljivali osjećaji tuge. Nakon devet godina smo se toliko navikli na ova prijateljstva i poznanstva da bi dva dana bila i približno dovoljna da se prihvati činjenica kako se nećemo više viđati u istom sastavu. U zadnjih 20 minuta, pogotovo nakon rastanka s dva odjeljenja na Stupu, u autobusu je bilo smijeha, suza, i pjesme (toga pogotovo). Terenska nastava pozitivno nas je ispunila te će nam, usprkos činjenici da se dan završio na tamniji način zbog ovog rastanka, ostati zauvijek u sjećanju kao najbolji mogući način da se završi naše osnovno obrazovanje.

Leda Šantić, IX.b

Opća-realna
gimnazija

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
gimnazija upisZAŠTO UPISATI?

 
POGLEDAJTE AKTIVNOSTI
 

Srednja medicinska
Škola

SVE NOVOSTI
MedicinskaOPŠIRNIJE

 

TAJNIŠTVO
medicinska-tajnistvoradno vrijeme
sa strankama

PONEDJELJAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
SRIJEDA 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
PETAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
 

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
medicinska-skolaZašto upisati?

 

oesdPRIJAVI POLAGANJE ISPITA AUSTRIJSKE JEZIČKE DIPLOME
U SARAJEVU

PROČITAJ VIŠE

 

 

 

PRIJAVI NASILJE
među učenicima i nad učenicima

right arrow Prijavi svaki oblik nasilja
   

 

 

Prijavi korupciju

right arrow Ispuni online obrazac
right arrow Pošalji email
   

 

kriz

Katolički školski centar "Sv. Josip"

Osnivanjem KŠC-a Sv. Josip u Sarajevu započelo je katoličko školstvo u Bosni i Hercegovini u okviru Katoličkih školskih centara.

Pomoćni vrhbosanski biskup mons. dr. Pero Sudar, kao promicatelj katoličkog školstva u BiH, nakon osnivanja KŠC-a u Sarajevu, u ime Vrhbosanske nadbiskupije, ubrzo osniva ovakve školske centre u Zenici, Tuzli, Travniku, Konjicu i Žepču.

U sastavu Katoličkog školskog centra su tri škole: Osnovna škola, Opća-realna gimnazija i Srednja medicinska škola, čijim radom koordinira ravnatelj mr. sci. Mario Ćosić.
KONTAKT KŠC "SV. JOSIP" SARAJEVO
 
pin 1 ADRESA
Mehmed-paše Sokolovića 11
71 000 Sarajevo, BiH
  PODRUČNA ŠKOLA
Vitomira Lukića 1, 71 000 Sarajevo, BiH
phone-call1 TELEFON
+387 33 225 775
  PODRUČNA ŠKOLA
+387 33 760 905
EMAIL
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
sustav skola logoksc 
ŠKOLSKI CENTRI U BiH 
 
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Pavao" Zenica
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Petar Barbarić" Travnik
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Franjo" Tuzla
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Bl. Ivan Merz" Banja Luka
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Don Bosco" Žepče
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Ivan Pavao II" Bihać

©2008-2024 KŠC "Sv. Josip" Sarajevo. Sva prava pridržana.
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com