naslovnaPrije 46 godina rođenom Sarajliji Vladimiru Prelogu uručena je Nobelova nagrada za kemiju. U znak sjećanja na dan kada je 1975. godine Prelog dobio počasno priznanje, 12. prosinca proglašen je Danom znanosti u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Tim povodom je u Općoj-realnoj gimnaziji naše škole, 13. prosinca 2021. na satima kemije u četvrtim razredima održano predavanje o životu i radu navedenog nobelovca s ciljem populariziranja znanosti i znanstveno-istraživačkog rada među učenicima.

Vladimir Prelog rođen je 23. 7. 1906. godine u Sarajevu. Školovao se u rodnom gradu, Zagrebu i Osijeku. Doktorat iz oblasti kemije stekao je u Češkoj, a kao profesor i znanstvenik djelovao u Zagrebu i Zürichu. Bio je člana mnogih akademija znanosti, a između ostalih član i počasni doktor Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Područje njegovih istraživanja bili su heterociklički spojevi, alkaloidi i antibiotici. Glavno zanimanje bila mu je stereokemija molekula jer ga zaokupljao problem prostorne građe molekula. Njegovi radovi pridonijeli su objašnjenju strukture steroida, kinina i drugih alkaloida te razumijevanju prirode enzimskih reakcija.

Prelog je umro 7. siječnja 1998. godine u i Zürichu.

Ovim putem zahvala našem učeniku Petru Krajinoviću, III. a, koji je navedenu temu pripremio i prezentirao na vrlo zanimljiv način.

IMG 6861

IMG 6866

IMG 6868

IMG 6871 1

Opća-realna
gimnazija

Upis u prvi razred
SREDNJE ŠKOLE
2022./2023.

gimnazija upisSve o upisu

 

ISPITNI KATALOZI
ZA POLAGANJE MATURE
2021./2022.

katalozi maturaPOGLEDAJ KATALOGE

 

OSNOVNA ŠKOLA

Upis u prvi razred
OSNOVNE ŠKOLE
2022./2023.

prvasici 1
Sve o upisu

 

EKSTERNA MATURA
2021./2022.

eksterna matura 2
Sve o polaganju

 

PRODUŽENI BORAVAK
2021./2022.

produzeni banner
OPŠIRNIJE

 

Srednja medicinska
Škola

Upis u prvi razred
SREDNJE ŠKOLE
2022./2023.

medicinska-skolaZašto upisati?

 

Stručni radovi učenika
strucni radoviopširnije

 

oesdPRIJAVI POLAGANJE ISPITA AUSTRIJSKE JEZIČKE DIPLOME
U SARAJEVU

PROČITAJ VIŠE

 

kriz

Katolički školski centar "Sv. Josip"

Osnivanjem KŠC-a Sv. Josip u Sarajevu započelo je katoličko školstvo u Bosni i Hercegovini u okviru Katoličkih školskih centara.

Pomoćni vrhbosanski biskup mons. dr. Pero Sudar, kao promicatelj katoličkog školstva u BiH, nakon osnivanja KŠC-a u Sarajevu, u ime Vrhbosanske nadbiskupije, ubrzo osniva ovakve školske centre u Zenici, Tuzli, Travniku, Konjicu i Žepču.

U sastavu Katoličkog školskog centra su tri škole: Osnovna škola, Opća-realna gimnazija i Srednja medicinska škola, čijim radom koordinira ravnatelj mr. sci. Mario Ćosić.

Kontakt

Matična škola
 • Mehmed paše Sokolovića 11
  71 000 Sarajevo, BiH
 • +387 33 225 775
 • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
 • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
 • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
 • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
 
Područna škola
 • Vitomira Lukića 1
  71 000 Sarajevo, BiH
 • +387 33 760 905
 • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
ksc

© 2008-2022 KŠC "Sv. Josip" Sarajevo. Sva prava pridržana.

JSN Decor is designed by JoomlaShine.com