Učenici šestih razreda Naše škole, u pratnji svojih razrednica Slađane Čelar, Klaudije Mlakić Vuković, Mandalene Trgovčević i Ane Mocnaj te profesorica Ivane Pelivan, Ane Arapović i Klare Mršo, terensku nastavu su realizirali 26. rujna u Fojnici i Deževicama.
Stotinjak učenika posjetilo je Franjevački samostan Duha Svetoga u Fojnici te Vrelo svetog Jakova u Deževicama. Pred Samostanom nas je dočekala kustosica muzeja koja nas je u dvije grupe provela kroz crkvu i muzej. Obilazeći znamenitosti obje lokacije, učenici su pažljivo slušali i gledali materijalno blago koje je dokaz bogate kulturne baštine naše domovine. Posjet Deževicama i Vrelu svetog Jakova bio je edukativan te nadasve duhovan za učenike koji su osjetili potrebu uči u pećinu s vrelom vode.
Nakon posjeta ovim našim nacionalnim spomenicima, učenici su uživali igrajući se u dvorištu župne crkve Gospe Snježne u Deževicama. Ovim putem zahvaljujemo župniku don Josipu Majiću i Vjekoslavu Orozu na lijepoj dobrodošlici i okrepi.

Obogaćeni i edukativno i duhovno, vratili smo se u Sarajevo u popodnevnim satima isti dan.


Razrednice: Slađana Čelar, Klaudija Mlakić Vuković, Mandalena Trgovčević i Ana Mocnaj
U četvrtak, 26. rujna, učenici sedmih razreda naše škole su se zaputili na terensku nastavu u Visoko u pratnji svojih razrednica i nastavnika: Nataše Kelić, Tanje Karavelić, Sanje Portner, Antonele Beljo, Ivane Stamatovski-Ćirić, Ivane Đorem i Zorana Radoša.
Prvo su posjetili jedno od najvažnijih nacionalnih spomenika u Bosni i Hercegovini - arheološko područje Mili u Arnautovićima kod Visokog. U svom odlično pripremljenom izlaganju učenik VII.b razreda Karlo Beus proveo je svoje kolege kroz srednjovjekovnu povijest Bosne i Hercegovine. Svi su učenici pozorno slušali o nastanku bosanske vlastele, održavanju srednjovjekovnih sabora i krunjenju bosanskih vladara.
Nakon Mila učenici su posjetili tvornicu kave Vispak gdje su imali priliku vidjeti kako se prerađuju i pakiraju razni prehrambeni proizvodi poput kave, čaja, čokolade i kikirikija. Posebno su se obradovali prilici da isprobaju najnovije okuse čokolade. Djelatnici tvornice spremno su odgovarali na brojna pitanja učenika, a po završetku obilaska sve su velikodušno počastili svojim proizvodima.
Nakon tvornice Vispak uslijedio je posjet Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji i samostanu u Visokom. Učenici su imali priliku čuti kako se odvija nastava u ovoj školi te obići učionice, kabinete, internat kao i moderno opremljenu sportsku dvoranu. Posjetili su i crkvu i samostan sv. Bonaventure. U samostanu su imali priliku obići bogati lapidariji gdje su mogli vidjeti ostatke iz neolita, brončanog i željeznog doba, doba Ilira i Rimljana, te razdoblja srednjovjekovne Bosne. Učenike je posebno zainteresirala prirodoslovna zbirka koju su, također, imali priliku vidjeti u sklopu samostana.

Nakon edukacijskog dijela terenske nastave uslijedio je rekreacijski dio i odmor. Uživali smo u sunčanom danu kroz šetnju, druženje i igru.
 
Antonela Beljo, prof.
„Sva je Bosna slična Travniku, a uostalom, cijeli Balkan je takav“ (I.Andrić)
Dana 26. rujna 2024. godine realizirana je terenska nastava učenika osmih razreda osnovne škole u Travnik. Polazak je bio planiran u 8:30 sati ispred Željezničke stanice te Stupska petlja 8:45 za učenike sa Stupa što je i realizirano. Učenici su na ovu terensku nastavu krenuli u pratnji razrednika, i to Kristine Perić, Ivone Čečura, Dajane Softić, Ivane Previšić Čengić, Andree Hadžidedić i Gordana Radića. U pratnji su bile nastavnice Kristina Babić, Anja Popadić i Lamija Čota.

Po dolasku u Travnik u 10:00 sati učenici su u pratnji profesora krenuli u obilazak znamenitosti grada (Tvrđava Stari grad, Rodna kuća Ive Andrića, Plava voda).
Posjet rodnoj kući Ive Andrića

Učenike je dočekao lokalni vodič koji ih je proveo kroz rodnu kuću našeg nobelovca Ive Andrića. Kroz izlaganje su se mogli detaljnije upoznati s Andrićevim životom, književnim opusom i vezama s Travnikom, koje su ga inspirirale za pisanje romana "Travnička kronika".
Stari grad Travnik

Sljedeća točka terenske nastave bio je posjet Starom gradu Travniku. Učenici su stekli uvid u povijesni razvoj Travnika kao osmanskog središta te uloge koju je imao u političkom i vojnom kontekstu regije. Poseban naglasak stavljen je na arhitekturu Starog grada, koja kombinira osmanske i europske elemente.
Plava voda

Nakon posjeta Starom gradu, učenici su obišli izvorište Plave vode.
Obilazak je trajao do 13:00 sati nakon čega su učenici i profesori imali pauzu za osvježenje, ručak i slobodne aktivnosti do 14:00 sati. Nakon toga učenici su krenuli put Viteza do Župe Sv. Juraj gdje nas je srdačno dočekala s. Ankica Garić nekadašnja djelatnica našega centra. Učenici su uživali u prostranom prostoru u prirodi gdje su se igrali i družili dok su djelatnici razmijenili zanimljive priče s našom bivšom djelatnicom.

Ova terenska nastava pružila je učenicima dragocjeno iskustvo povezivanja teorijskog znanja s konkretnim povijesnim lokalitetima. Kroz direktan kontakt s kulturnom baštinom Travnika, učenici su razvili bolju sposobnost interpretacije povijesnih izvora i razumijevanja povijesnih procesa.
 
 

Opća-realna
gimnazija

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
gimnazija upisZAŠTO UPISATI?

 
POGLEDAJTE AKTIVNOSTI
 

Srednja medicinska
Škola

SVE NOVOSTI
MedicinskaOPŠIRNIJE

 

TAJNIŠTVO
medicinska-tajnistvoradno vrijeme
sa strankama

PONEDJELJAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
SRIJEDA 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
PETAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
 

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
medicinska-skolaZašto upisati?

 

oesdPRIJAVI POLAGANJE ISPITA AUSTRIJSKE JEZIČKE DIPLOME
U SARAJEVU

PROČITAJ VIŠE

 

 

 

PRIJAVI NASILJE
među učenicima i nad učenicima

right arrow Prijavi svaki oblik nasilja
   

 

 

Prijavi korupciju

right arrow Ispuni online obrazac
right arrow Pošalji email
   

 

kriz

Katolički školski centar "Sv. Josip"

Osnivanjem KŠC-a Sv. Josip u Sarajevu započelo je katoličko školstvo u Bosni i Hercegovini u okviru Katoličkih školskih centara.

Pomoćni vrhbosanski biskup mons. dr. Pero Sudar, kao promicatelj katoličkog školstva u BiH, nakon osnivanja KŠC-a u Sarajevu, u ime Vrhbosanske nadbiskupije, ubrzo osniva ovakve školske centre u Zenici, Tuzli, Travniku, Konjicu i Žepču.

U sastavu Katoličkog školskog centra su tri škole: Osnovna škola, Opća-realna gimnazija i Srednja medicinska škola, čijim radom koordinira ravnatelj mr. sci. Mario Ćosić.
KONTAKT KŠC "SV. JOSIP" SARAJEVO
 
pin 1 ADRESA
Mehmed-paše Sokolovića 11
71 000 Sarajevo, BiH
  PODRUČNA ŠKOLA
Vitomira Lukića 1, 71 000 Sarajevo, BiH
phone-call1 TELEFON
+387 33 225 775
  PODRUČNA ŠKOLA
+387 33 760 905
EMAIL
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
sustav skola logoksc 
ŠKOLSKI CENTRI U BiH 
 
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Pavao" Zenica
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Petar Barbarić" Travnik
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Franjo" Tuzla
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Bl. Ivan Merz" Banja Luka
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Don Bosco" Žepče
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Ivan Pavao II" Bihać

©2008-2024 KŠC "Sv. Josip" Sarajevo. Sva prava pridržana.
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com