OPĆA-REALNA GIMNAZIJA
Opća-realna gimnazija KŠC-a je na poticaj i u suradnji sa Znanstvenim društvom „Vladimir Prelog“ ugostila znanstvenicu Sandru Kortner i njenu kolegicu Barbaru Wankler i to od 19. do 21. listopada 2023. godine. Gošće su se upoznale s povijesti i vrijednostima Katoličkih školskih centara u BiH, sudjelovale su na nastavnom satu fizike kod prof. Jelene Dakić, a onda su se upoznale i s nekim učenicima naše škole, s radom Aktiva iz matematike, fizike i informatike. Ovom su prilikom razmijenile dosadašnja iskustva o pitanjima znanosti, posebno u fizici elementarnih čestica.

U petak, 20. listopada 2023., u auditoriju naše škole znanstvenica Sandra Kortner održala je predavanje na temu „Fizika elementarnih čestica“, na kojoj je detaljno prikazan svemir, starost, građa, kao i samu strukturu tvari, sve do najsitnijih subatomskih čestica. Također su nam i ukratko predstavile svoj Institut, kao i naučno društvo CERN, u kom smo imali neodoljivu priliku da uđemo dublje u koncept rada jednih od najuglednijih svjetskih instituta na području fizike.
Predavanje su imali priliku slušati studenti sa odsjeka za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta Univeziteta u Sarajevu, učenici Opće-realne gimnazije, Srednje medicinske škole, a i brojni učenici iz Kaknja, Visokog, Zenice i Bihaća, koji ovim povodom došli u naš Centar. Ukupno je tu bilo oko 150 zainteresiranih mladih umova željnih znanja i širenja vlastitih vidika. Organizaciji ovog velikog skupa su na osobit način doprinijeli naši bivši učenici - Lara Jana Pačak i Andrej Madunić, koji su zajedno sa Znanstvenim društvom „Vladimir Prelog“ osmislili i realizirali ovaj posjet.

Na samom početku u ovaj događaj uvele su nas naše učenice Lana Žutić i Esma Kurtagić, a zatim su svoju riječ dali predsjednik naučnog društva Andrej Madunić i potpredsjednica i tajnica za fiziku Lara Jana Pačak. Oni su svima zahvalili na dolasku i podršci te nam pokazali da ništa u životu ne biva nemogućim kada se ulože trud i volja.
Predavanje je započela dr. Sandra Kortner, uvevši nas sa pričom o svemiru, kao i o njezinoj starosti, za koju se procjenjuje na nekih 13.8 milijardi godina, zatim je prešla na priču o Standardnom modelu čestica, prema kojem je sva tvar u svemiru izgrađena od 12 vrsta čestica (među kojima je nedavno otkriveni Higgsov bozon). Na kraju je predavanje završeno sa boljim uvidom u CERN, sa principom rada u njemu, kao i sa svim uređajima koji su korištena u znanstvena istraživanja. Zahvaljujemo znanstvenici Sandri Kortner na izuzetnom predavanju, Znanstvenom društvu „Vladimir Prelog“ na inicijativi i organizaciji, a Upravi škole, Aktivu matematike, fizike i informatike, našim pedagoginjama na tehničkoj podršci, praćenju i sudjelovanju u ovom projektu.
 
Denis Kešelj, IV.a

Opća-realna
gimnazija

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
gimnazija upisZAŠTO UPISATI?

 
POGLEDAJTE AKTIVNOSTI
 

Srednja medicinska
Škola

SVE NOVOSTI
MedicinskaOPŠIRNIJE

 

TAJNIŠTVO
medicinska-tajnistvoradno vrijeme
sa strankama

PONEDJELJAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
SRIJEDA 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
PETAK 10:00 - 12:00
13:15 - 16:15
 

IZ PERSPEKTIVE UČENIKA
medicinska-skolaZašto upisati?

 

oesdPRIJAVI POLAGANJE ISPITA AUSTRIJSKE JEZIČKE DIPLOME
U SARAJEVU

PROČITAJ VIŠE

 

 

 

PRIJAVI NASILJE
među učenicima i nad učenicima

right arrow Prijavi svaki oblik nasilja
   

 

 

Prijavi korupciju

right arrow Ispuni online obrazac
right arrow Pošalji email
   

 

KONTAKT KŠC "SV. JOSIP" SARAJEVO
 
pin 1 ADRESA
Mehmed-paše Sokolovića 11
71 000 Sarajevo, BiH
  PODRUČNA ŠKOLA
Vitomira Lukića 1, 71 000 Sarajevo, BiH
phone-call1 TELEFON
+387 33 225 775
  PODRUČNA ŠKOLA
+387 33 760 905
EMAIL
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
sustav skola logoksc 
ŠKOLSKI CENTRI U BiH 
 
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Pavao" Zenica
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Petar Barbarić" Travnik
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Sv. Franjo" Tuzla
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Bl. Ivan Merz" Banja Luka
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Don Bosco" Žepče
KATOLIČKI ŠKOLSKI CENTAR
"Ivan Pavao II" Bihać

©2008-2024 KŠC "Sv. Josip" Sarajevo. Sva prava pridržana.
JSN Decor is designed by JoomlaShine.com