Imala sam čast da sa Leom dijelim klupu tijekom i osnovne i srednje škole. Smatram da bi bilo veoma suhoparno kada bih vam ju predstavila isključivo i samo kroz neke osnovne podatke (naravno i to je bitno), jer ona posjeduje puno kvaliteta koji su itekako utjecali na konačan ishod da primi titulu učenice generacije.
Lea Mihalj je rođena 14. 3. 2003. u Puli, a vrlo ponosno će vam uvijek tvrditi da je rođena na Dan broja pi. U Puli je kao i u Sarajevu bila izuzetna učenica te je i tamo sve razrede završavala s odličnim uspjehom. Uz sve te školske obveze tada se bavila i baletom. Lea je postala dio KŠC-a u šestom razredu. Iako je odmah na početku sama za sebe istaknula da ne voli i da nije osoba od crtanja i bavljenja sportom, sada tijekom gimnazijskih dana nije prošao nijedan sat tjelesnog, a da ga Lea nije radila, na što je profesor Šormaz izuzetno ponosan. Njena izjava je zapravo pokazatelj njene skromnosti. No, ono u čemu Lea stvarno rastura su predmeti koji zahtjevaju uporabu brojeva. Možda je to zbog dijeljenja rođendana s brojem pi. To ne mogu s velikom sigurnošću reći, ali ono što sigurno znam je da je to zbog njenih velikih ambicija i uloganja truda i vremena. Lea je shodno tome išla na mnoga natjecanja iz matematike i fizike, te se zbog toga i opredijelila za matematičko-fizičko izborno područje, koji, nadam se da će se složiti profesorice Dragana i Jelena, ne bi bili isti.
Iako je rođena na datum važan za matematičare i fizičare, Lea je osoba koju izuzetno zanima i književnost. Ona je i u tom području takva da stigne ono što mnogi mogu samo sanjati – napisati pet stranica pismene u 45 minuta i to takvih da kada ih naša razrednica Sanja Jurić čita prije ispravke, svi se postidimo svojih radova. Možda je zato i malo nezahvalno da ja ovu reportažu pišem, jer je Lea osvojila sve što se moglo osvojiti na natjecanjima iz pisanja eseja. Osim što piše tako da nas sve emocionalno slomi, ona je, a složit će se i profesorica Emilija Pavićević, jedan istaknuti govornik i debatant. Kada bih počela nabrajati šta je sve Lea postigla sa debatnom sekcijom, ne bih stigla ništa drugo istaknuti i članak bi bio i suviše dug. Što se tog područja tiče, ono što mogu svima savjetovati je da ukoliko nemate izuzetno jake argumente bolje je i ne pokušati ući u diskusiju s Leom.
Opus njenih natjecanja ne bi bio potpun ukoliko bih izostavila vjeronaučne olimpijade. I na njima se naša Lea vrlo često isticala među mnoštvom drugih i nerijetko bi dolazilo do osvajanja nagrade za najbolji pojedinačni rad, čime je uvijek i podizala plasaman naše ekipe. Ukoliko već niste uvidjeli koliko je Lea svestrana dodat ću još samo da je bila tijekom cijelog školovanje aktivna članica dodatne nastave iz geografije koju je vodila profesorica Meri Radišić-Dedić, a uz to je od prvog razreda išla i na biološko-ekološku sekciju kod profesorice Zrinke Bevande.
Naša Lea, mnogo poznatija kao Leca, ponos je IV.a odjeljenja Opće-realne gimnazije KŠC-a. Ona je osoba koja je uvijek spremna da pomogne. Nerijetko bi dolazila ranije ili ostajala kasnije u školi kako bi pomogla svojim kolegama i koleginicama da shvate nastavno gradivo. Ukoliko ste bili odsutni bez ikakvih prigovora će vam slikati iz svoje uredne bilježnice ono što ste propustili. Svojim ambicijama da ispuni svoje zacrtane ciljeve, svojim veseljem i spremnošću da uvijek zapjeva i zapleše i otvorenošću ona potiče da i ljudi oko nje rastu i smiju se. Naša Leca trenutno se bori da ispuni svoj životni cilj, da upiše medicinu u Zagrebu. Uopće ne sumnjam da ovdje pričamo o budućoj liječnici koja će se i u svome poslu isticati kao što se i u školskim klupama isticala.
Draga naša Leca, u ime IV.a odjeljenja, a i u ime svih drugih u KŠC-u zahvaljujem ti na svemu što si učinila za nas i želim ti svu sreću u daljnjem životu.
Voljela bih završiti ovu priču s citatom naše veoma drage Marie Curie: „Život nije lagan, za bilo koga od nas. Ali ... što je važno? Morate ustrajati i, iznad svega, imati samopouzdanje u sebe. Morate se osjećati nadarenima da nešto učinite i da se ta stvar mora postići, bez obzira što košta.“
Lara Jana Pačak, IV.a
http://ksc-sarajevo.com/index.php/14-vijesti/1000-ucenica-generacije#sigProId1e93f6e50d